Giyotin Tip Bulaşık Makinelerinin Kullanım Alanları ve Özellikleri

Giyotin gibi yukarı kaldırılıp indirilen bir kapak içinde bulaşık basketlerinin hızlıca yıkandığı, ortalama olarak saatte 1000 tabak yıkayabilen bulaşık makinesi türüdür. Orta yoğunluktaki restoran ve catering gibi işletmelerin kullandığı , hız ve yüksek giriş gibi  bazı özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Giyotin bulaşık makineleri bir yanında giriş tezgahı, diğer yanında çıkış tezgahı ile birlikte kullanılır. Kirli bulaşıklar giriş tarafında sepete dizilir ve makineye yerleştirilir. Bulaşık makinesinden çıkan sepet çıkış tezgahına çekilip yeni sepet yıkamaya alınır. Bu sırada çıkan bulaşıklar yerine yerleştirilirken yeni kirli sepeti de hazırlanır. Bu döngü ile kısa sürede binlerce bulaşık yıkamak mümkün olur.

Öncelikle belirtmekte yarar gördüğüm nokta şu ki; Enova Endüstriyel Winterhalter ve Empero marka bulaşık makineleri satışı gerçekleştirmektedir.  Bu makalede belirtilecek özellikler bu iki marka ile alakalı olacaktır.

Hız Canavarları

Giyotin tip bulaşık makinelerinin en önemli özelliklerinden biri hızlı olmalarıdır. Kısa yıkama sürelerinde bile güvenli yıkama işlemi gerçekleştirdiklerinden dolayı tercih edilirler. Yukarıda anlattığımız döngü ile, makineden çıkan bulaşıkların alınarak hemen yeni kirli bulaşıkların yıkamaya alınabilmesi, basketleri sürükleyerek ilerletebilmenin kolaylığı gibi sebeplerden dolayı, sadece yıkama değil işletmek de çok hızlıdır.

Genellikle 60, 90, 120 ve 180 sn’lik yıkama seçenekleri sunan bu makineler az su harcayarak da verimli mutfak ekipmanları arasında yerini almaktadır.

Yüksek Giriş, Büyük Bulaşıklar

Giyotin bulaşık makinelerinin yıkama hızlarının yanı sıra daha büyük hacimli bulaşıkları da yıkaması önemli bir artı olarak hanesine yazılmalıdır. Standart modellerde 44 cm olan giriş yüksekliği Winterhalter PT-XL Giyotin bulaşık makinesi modelinde 56 cm’dir. Böylece daha büyük hacimli tencereler veya kaplar da yıkanabilmektedir. GN-2/1 gastronorm kaplar ve Euronorm basketlerin çoğu için yeterli alanı sunar. Bu özellikleriyle de tezgah altı modellerden ayrılan giyotin tip makineler belirli işletmelerin tercih ettiği modeller olmaktadır.

Empero EMP1000 D Giyotin Bulaşık MakinesiEmpero EMP 1000-D modelinde deterjan pompası, parlatıcı pompası ve su basınç pompası standart olarak yer almaktadır. Manyetik kapı güvenlik sensörü, kapak kapandığında programın durduğu yerden başlatma özelliği gibi pek çok donanımı vardır. Sepet başına 2,5 lt su tüketimi olan model tercih edilen modellerdendir.

Winterhalter serisi ise biraz daha fazla özelliğe sahip olup doğru orantılı olarak biraz daha pahalıdır. Kullanımı kolay, tasarruflu ve ekonomik, yüksek yıkama hızlarına sahip ve mükemmel yıkama sonuçları veren ürünlerdir.

Winterhalter giyotin tip bulaşık makinelerinde değişken yıkama basıncı ayarı, dokunmatik ekran, atık hava ısısı geri kazanımı, manyetik durulama sistemi, atık su ısısı ger kazanımı gibi üstün özellikler bulunmaktadır. PT serisi makineler en kısa programda saatte 77 sepete kadar yıkayabiliyor.

Enova Endüstriyel, Winterhalter ve Empero giyotin tip bulaşık makineleri konusunda sizlere en iyi fiyat ve hizmeti vermeye hazırdır.