Sebze Doğrama Makinelerinden hangisi size uygun

Endüstriyel Mutfaklarda kullanılan ekipmanlar kullanım alanları, kapasiteleri ve kalitelerine göre çok çeşitlidir. Mutfağın ana bölümlerinden olan hazırlık bölümü alt birimi sayılan sebze hazırlık ekipmanları da bu şekilde farklılıklar göstermektedir. Bu yazımızda hangi sebze doğrama makinesini kullanmalıyım sorusuna cevap arayacağız.

Endüstriyel mutfak gereçlerini seçerken kriter olabilecek önemli hususlar şunlardır:

  • Kaç kişilik bir gruba yemek hazırlanıyor?
  • Bir anda ne kadar sebze doğrayabilir veya parçalayabilir?
  • Disk seçenekleri neler?
  • Ne kadar bütçe ayırmalıyım?
  • Bakım ve tamir masrafları bütçemi aşar mı?

Öncelikle mutfağımızda hazırlanacak yiyeceklerin kaç kişiye sunulacağı, saat ve yoğunluk durumu belirlenmelidir. Aslında ilk iki soru birbiriyle iç içe olabilirdi. Yoğun saatlere göre yemek ve salataların çeşitleri ile miktarlarının belirlenmesi gerekir. Böylece ne tür meyve ve sebzeler doğranacak ve parçalanacak belirlenmiş olur.

Kullanım yoğunluğu ile tahmin edilecek bir saatlik doğrama kapasitesine uygun model seçilmelidir. Örneğin Robot Coupe CL 50 Ultra, ki çok fazla tercih edilen bir modeldir, saatlik 250 Kg sebze doğrama kapasitesine sahiptir. Tabi ki modelin oteller, yemekhaneler ve yoğun restoranlar için uygun olduğunu söylemek gerekir.

CL 55 ve CL 60 modelleri bir sebze hazırlık ünitesi olarak komple çözümler sunar. Bu modeller büyük kapasiteli catering, otel, askeri birlikler gibi özellikle belirli saatlerde çok yoğun kullanım gerektiğinde tercih edilir.

Empero Sebze parçalama makinelerinde de hazne kapasitesi öne çıkmaktadır. Hazneleri 15 litreden 50 litreye kadar değişen modeller mevcuttur. Yine yoğunluk durumuna göre alım yapılmalıdır.

Sebze doğrama makinelerinde en önemli konularda biri de disk seçenekleridir. Hangi türde sebze doğranacaksa ona göre diskler alınmalıdır. Genellikle makinelerin yanında genel kullanıma uygun diskler sunulmaktadır. Bunların alım aşamasında bilinmesi gerekir. Disk dahil olmayan ürünlerde ekstra maliyet çıkacaktır. Her türlü doğrama diskini de tek veya grup olarak satın alabilirsiniz. CL50 Ultra modeline uyumlu 50 farklı disk mevcuttur.

SEBZE DOĞRAMA MAKİNESİ FİYATLARI

Bütçe konusu satın alacağınız sebze hazırlık makinesinin kalitesi, ömrü ve teknik servis hizmeti gibi konuları kapsamaktadır. Kullanılan malzemeler, motor, diskler gibi konularda üst kalite ürünlerin kullanıldığı makineler fiyat olarak biraz daha pahalı olmakta ancak çok daha uzun süre ve etkili olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak daha uygun fiyatlı ürünler daha çabuk servis ihtiyacı gerektirmekte veya diskleri daha kısa süreler içinde değiştirmek gerekebilmektedir.

Ancak bu durum bütçe meselesidir. Ayırabildiğiniz maksimum bütçeye göre ürünler almalısınız. Eğer nispeten az bir bütçeniz varsa, uygun fiyatlı ama kullanışlı bir ürün isterseniz Empero sebze doğrama makinelerini, çok kaliteli olsun, rahat ve uzun süre kullanayım derseniz yaklaşık 2 katı bütçeyle Robot Coupe ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bakım ve tamir masrafları da bir süre sonra cebinizi yakacak hal alabilir. Günümüzde makinelerde bazen şanssız ürünlere rastlayabiliriz. Bu gibi özel durumlar haricinde çok fazla teknik servis ihtiyacınız olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak diskler zamanla aşınacağından değişim gerektirmektedir. Bu konuda da fiyat araştırması yaparak birkaç yıl sonra ortalama ne kadar harcayacağınızı ön görebilirsiniz.

Sebze doğrama makinesi seçerken yukarda saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak, tabi ki bütçenize de uygun olan modeli belirleyerek satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz.