Sanayi Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sanayi bulaşık makinesi cafe, kantin, restoran, otel, catering firmaları gibi yüksek miktarda bulaşığın hızlıca yıkanması gereken işletmelerde kullanılır. Bu yazımızda sanayi tipi bulaşık makinesi alırken hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğini inceleyeceğiz.

Endüstriyel mutfağımızda işlerin planlı bir şekilde yürütülmesi hem müşteri memnuniyeti hem de verimlilik adına gerekli bir adımdır. Endüstriyel bulaşık makineleri modeline göre 1 sepet bulaşığı 1 dakika gibi kısa sürelerde yıkayabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda hijyenik sonuçlar da üretirler. Burada bahsetmek istediğimiz konu mutfağın planı yapılırken bazı mevzuların göz önünde bulundurulmasıdır.

Bulaşık yıkama alanını üretim alanından ayırmak hem hijyenik açıdan hem de işlerin verimli yürütülmesi açısından gereklidir. Servis alanından gelen bulaşıkların üretim bölümü içinden geçmeden bulaşıkhaneye ulaşması istenen bir yerleşimdir.

Bulaşık Makinesi Yıkama Kapasitesi

Tabi ki sanayi bulaşık makinesi seçmenin en önemli kriteri yıkanacak bulaşık miktarıdır. Ne kadar müşteri gelebilir, ne kadar bulaşık çıkacak gibi verilerin iyi bir şekilde ön görülerek buna göre bir model belirlenmesi gerekir. Temel olarak tezgah altı bulaşık makinesi saatte 500 tabak yıkama kapasitesine sahiptir. Burada dikkat edeceğimiz nokta şudur: sadece tabak yıkanmayacak. Bardak, tencere, çatal bıçak gibi değişik türlerde bulaşıklar söz konusu olacaktır.

Giyotin tip bulaşık makinelerinin genel olarak saatte 1000 tabak yıkama kapasiteleri vardır. Empero EMP 1000 modeli buna bir örnek teşkil eder. Bu tip makinelerde ayrıca giriş ve çıkış tezgahları da alınır. Bir sepet yıkanırken diğeri hazırlanır, biten sepet itilerek diğeri yerleştirilir ve kapak indirilerek tekrar başlatılır. Bu da seri bir yıkama sistemine sahip olmanız anlamına gelir.

Kayan bir bant sistemi üzerine kurulu konveyörlü bulaşık makineleri çok daha yüksek miktarlarda bulaşığın yıkanması gereken yerlerde kullanılır. Burada dikkat edilecek husus mutfak planına göre bulaşık girişinin hangi yönden olacağıdır. Örneğin Empero EMP2000 Sağ-R modeli sağ girişli bir konveyörlü bulaşık makinesidir.

Empero konveyörlü bulaşık makineleri standart olarak kurutma tünellidir. Böylece bulaşıklar kupkuru olarak çıkar. Kurumasını beklemeye veya özel aletlerle kurutmaya gerek yoktur. Bu durumda ayrıca bir personel çalıştırılmasına gerek kalmaz. Personelin kurulama esnasında tabak bardak gibi ürünleri kırması engellenmiş olur. Personel de kendine zarar verebilecek bir işten emin olmaktadır.

Yıkanacak bulaşıkların boyutları da seçiminizi etkileyebilir. Büyük boyutlu tepsiler, kazanlar yıkayacaksanız bunun için kazan tepsi yıkama makinesi almak durumundasınız. Çünkü sadece bu modellerin diğerlerine göre çok yüksek girişleri bulunmaktadır.

Ek Maliyetlere Dikkat

Sanayi tipi bulaşık makinelerinde bazı modellerde sadece drenaj pompası yer alır. Bu durumda diğer pompaları satın almak gerekmektedir. Empero’nun dijital kontrollü modelleri, EMP500-D, EMP1100-D ve EMP1000-D modellerinde drenaj pompasıyla birlikte deterjan pompası, parlatıcı pompası ve su basınç pompaları dahildir. Bu da ekstra maliyetten kurtarır.

Yerli bir marka olan Empero bulaşık makinesi kullanmak sizlerin teknik servis ve yedek parça konusunda da daha rahat olmasını sağlayacaktır. Yaygın servis ağı ve uygun yedek parça fiyatlarıyla bütçenizi sarsmayacaktır.

Bütçe konusu sizi ilgilendiren bir diğer önemli konudur. Her bütçeye uygun ürünler bulunmaktadır. Bu konuda Enova Endüstriyel olarak hem daha uygun fiyatlı Empero bulaşık makineleri, hem de çok üstün özelliklere sahip Winterhalter marka bulaşık makinelerinin satışını gerçekleştirmekteyiz. Bütçenize uygun modeli satış temsilcilerimizle belirleyip dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.