Kombi Fırın Satın Alma Rehberi

Kombi fırınlar endüstriyel mutfaklarda kullanılan, buhar ve kuru ısıyla pişirme yapabilen profesyonel pişirme ekipmanıdır. Bu fırınlarda et,balık, tavuk ve sebze yemekleri istenilen şekillerde pişirilebilmektedir.

Kombi ve konveksiyonlu fırınlar olarak bu grup buharın yanı sıra kuru ısı ile pişirmesiyle konveksiyonlu kavramını almaktadır. Pişirme modlarına göre her iki pişirme özelliğini aynı anda kullanabilmektedir.

Kombi fırın alırken nelere dikkat edilmelidir? Hangi marka profesyonel fırını kullanmalıyım? Bu yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Hangi işletmeler kombi fırın kullanılır?

Profesyonel manada yemek pişiren tüm işletmeler bu fırını kullanabilir. Genelde restoran, steakhouse, catering, askeri birlik gibi endüstriyel mutfaklarda tercih edilir.

Kombi ve Konveksiyonlu Fırın Kapasitesi

Kombi fırınların kullanılacağı işletmenin yemek sunduğu porsiyon sayısı hangi kapasitede fırına ihtiyaç duyduğunuzu ortaya çıkaracak veridir. 4 tepsili fırın modellerinden başlayarak 40 tepsiliye kadar kombi fırın modelleri bulunmaktadır. 20 tepsinin sığdığı bir fırında raf aralıkları yaklaşık 67mm’dir. Bu da 65mm derinlikteki gastronorm küvetlerin kullanılabileceği anlamına gelir. Daha derin küvetlerde pişirme yapılacaksa kapasitesi 20’nin altına düşebilmektedir.

Bazı işletmeler 40 tepsili bir fırın almak yerine bir adet 10 tepsili ve 1 adet 6 veya 4 tepsli modelden almayı tercih ediyor. Bunun sebebi daha az pişirmenin yapılacağı zamanlarda büyük fırının boşuna çalıştırılmasını engellemektir.

Örneğin 20 tepsili Unox XVC 4005EP Kombi fırın aslında 20 adet GN 2/1 tepsi kapasitelidir. Yani GN 2/1 tepsi boyutları 65*53cm’dir. Genellikle kullanılan GN 1/1 tepsinin 2 katıdır. Kullanılan bir aparat ile 40 adet GN 1/1 tepsi kapasiteli hale gelmektedir.

Fırının Enerji Kaynağı Ne Olmalı?

Mutfağınızda kullanacağınız fırının enerji kaynağının ne olduğunu önceden belirlemelisiniz. Büyük fırınlarda Gazlı modeller tercih edilirken daha küçük boyutlarda elektrikli modeller tercih edilmektedir. Bunu belirlerken işletmenin yer aldığı bölgedeki altyapı ve tüketim bedelleri şartları göz önünde tutulabilir.

Her üründe olduğu gibi kombi ve konveksiyonlu fırınlarında teknik servis ve yedek parça konuları iyice araştırılmalıdır. Türkiye’de yaygın ve yetkin servis ağı olan markalar tercih edilmelidir. Yaşanabilecek her hangi bir sorunda günlerce servis beklemeniz işletmenizi oldukça sıkıntıya sokacaktır.

Hangi Marka Kombi Fırın?

Enova Endüstriyel olarak sektördeki deneyimimizin getirdiği bilgi birikimiyle, sektördeki en iyi markalarla çalışmaktayız. Enova Mutfak’ta Rational Fırın, Unox Fırın ve Vital Fırın modellerinden ideal boyut ve fiyatlarda, her işletmeye uygun bir kombi fırın bulunmaktadır.