Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Arabalar

Endüstriyel Mutfak projelerinde hem mutfak içi hem de servis işlerinde personelin işlerini kolaylaştıran önemli ekipmanlar arasında yer alan arabalar, kullanım alanlarına ve fonksiyonlarına göre çeşitliliğe sahiptir.

Mutfak personelinin taşımak istediği şey her ne olursa olsun, hemen hepsi için bir araba modeli bulunmaktadır. Şimdi sanayi tipi mutfakta en çok kullanılan arabaları inceleyeceğiz.

Erzak Taşıma Arabaları

Başta un ve şeker olmak üzere her çeşit erzağın taşındığı, Standart çalışma tezgahları altına girebilecek yüksekliktedir. Plastik olan modellerin gövdesi gıdaya uygun polietilenden üretildiği için astar kullanmaya gerek yoktur.

Servis Arabaları

Paslanmaz çelikten üretilen servis arabaları genellikle 2 veya 3 katlı şekilde üretilmektedir. Garsonların tabakları arabalar üzerinde servis etmesine imkan tanır. Havuzlu boş toplama arabaları da yine servis yapılan alanlarda boş tabakları toplamak için kullanılır. Kirli bulaşıkların üst üste konulabilmesi için yandan yüksek kenarlar yapılır. Bu sebeple havuzlu ismini almaktadır.

Enova Tabak dispenseri Tabak taşıma arabasıTabak Taşıma Arabaları

Restoran, otel gibi mekanlarda yüzlerce hatta belki 1000’in üzerinde tabak aynı anda kullanılır. Yemekler servis edilmeden önce, temiz tabaklar bittiğinde takviye olarak ve kirli tabakların taşınırken bu arabalar kullanılır. Yıkanmış ve kurumuş tabaklar bu tabak taşıma arabaları ile taşınırken müşterilere sunulan tabaklar da Tabak Dispenserinde tutulur. Bu dispenserler de tekerlekli olduğundan arabalar bölümünde değinilmiştir. Bu ekipmanların bazı modelleri nötr iken bazı modelleri ise elektrikli olup tabakların sıcak tutulmasını sağlamaktadır.

Tepsi Taşıma Arabaları

Tepsi ile yemek sunan işletmelerde çokça kullanılan bu endüstriyel mutfak arabası modeli tek veya 2 sıra olarak karşımıza çıkmaktadır. 60*40cm tepsilere uygun olan arabaların GN1/1 veya GN 2/1 modelleri de bulunmaktadır. 40 tepsiye kadar kapasiteli bu malzemeler her türlü mutfakta görülebilmektedir.

Cam kapılı banket arabası Enova Mutfak

Banket Arabaları

Yemekleri olması gerektiği gibi sıcak veya soğuk taşımaya yarayan, hastane, otel, bakımevi gibi işletmelerde sıklıkla kullanılan banket arabalarının Isıtmalı, Nötr veya Soğutmalı olmak üzere 3 modeli bulunmaktadır. Bazı modellerde ise cam kapılı banket arabaları görmek mümkündür.

Burada bahsettiğimiz temel araba modelleri haricinde bir endüstriyel mutfakta şu tip arabalara da rastlarız: Tepsi istifleme arabası, sepet istifleme arabası, basket taşıma ve kazan taşıma arabası. Her türlü mutfak arabası modeli personelin işlerini kolaylaştırarak daha fazla yorulmasını engeller. Böylece daha personel daha hızlı çalışabilir.

Tüm mutfak arabaları ürünlerini Enova Endüstriyel’den temin edebilirsiniz. Tepsi taşıma ve tabak taşıma arabası fiyatlarını öğrenmek için ürünlerin sayfasındaki formu doldurarak fiyat talep edebilirsiniz.