Endüstriyel Mutfak Projelerinde Gerekli Malzemeler Nelerdir

Bir restoran açmak, büfe, cafe kurmak isteyen insanların kabarık ihtiyaç listelerinin en önemli ekipmanlarını endüstriyel mutfak malzemeleri oluşturmaktadır. Endüstriyel mutfak projesi çizildikten sonra ekipman temini aşamasına gelinir ve ihtiyaç duyulan mutfak malzemeleri satın alınır.

Restaurant, cafe, otel, bistro gibi alanların tasarım konseptleri belirlenip mekan buna uygun şekilde donatılır. Müşteriler için ilk görüş çok çok önemli olup insanları cezbeden bir tasarım müşteri sayınızın artmasını sağlayacaktır.

Her ne var ki, müşterileri "devamlı müşteri" haline getirebilmek için sunulan yemeklerin lezzetli ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu yazımızda bu konuda topu şeflere atarak uzman olduğumuz endüstriyel mutfak malzemeleri konusuna değineceğiz. Buna benzer bir makalemizi "Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Belirleme Kriterleri" başlığı ile yayınlamıştık.

Mutfağımızı donatırken belirlediğimiz menü türlerine uygun ekipman seçimi gerçekleştirmek gerekmektedir. İhtiyaç duyulmayacak ürünleri almamız hem mutfağın yoğun olmasına hem de zaten yüksek maliyetle kurulan mutfakların maliyetinin iyice yükselmesine neden olur.

Endüstriyel Mutfak Bölümleri

Mutfağın depolama bölümünde soğuk ve donmuş ürünleri yerleştirebileceğimiz soğuk odaların yanı sıra tezgah tipi buzdolapları ve dik tip buzdolapları kullanılır. Soğuk odaların içinde tel raflar sıklıkla yer aldığı gibi kuru gıdaların saklanması için de çeşitli raflar kulanılır.

Hamur işlerinin olduğu mutfaklarda hamur açma makinesi, hamur yoğurma makineleri ve planet mikserler hazırlık ekipmanları olarak yer alır. Sebze hazırlık bölümünde patates, soğan doğrama makineleri ile daha genel amaçlı kullanılan sebze doğrama makineleri yer alır. Et hazırlık bölümünde et kıyma makineleri ile et yumuşatma makineleri gibi ihtiyaca göre alınır.

Pişirme bölümü de yine menüye göre düzenlenir. Yerine göre ızgaralar, ocaklar, fritözler, kaynatma kazanları, yer ocakları gibi ürünler seçilir. Burada dikkat edilecek noktalardan birisi tüketilecek enerji türüdür. Elektrikli ve gazlı modellerden ihtiyacınıza uygun olanları seçmelisiniz.

Profesyonel yemek pişirme fırınları günümüzde çok yönlü kullanılabilen ve "akıllı" fırınlar olarak üretilmektedir. Hem et, tavuk, balık, sebze yemeklerini pişirirken hem de unlu mamül ürünleri pişirebilmekteler. Sahip oldukları son teknoloji özelliklerle şeflerin en önemli yardımcısı konumundadırlar. Enova Endüstriyel olarak hem Rational hem Unox fırın konusunda en iyi fiyatları sunabilmektedir.

Yemeklerin servis edildiği ve sunulduğu alanlar da yine ihtiyaca göre ekipmanlarla donatılır. Salat bar gibi bir alan günümüzde çokça tercih edilirken self servis tipi ve açık büfe tarzı mekanlarda sıkça görülürler. Self servis bir restoranın zaten servis hattı ve kuver gibi ürünlerle soğuk ve sıcak teşhir alanları mecburi ihtiyaçlarıdır.

İçecek ve bar ekipmanları olarak genelde ayranlık, şerbetlik, bar blender, sıcak çikolata makinesi ve katı meyve sıkacağı gibi ürünler kullanılır. Bu ürünlerle hazırlanan içecekler müşteriler tarafından çokça tercih edildiğinden pek çok işletme için ihtiyaç haline gelmiştir.

Bu makalede pek çok ürüne değinememiş olsak da göründüğü gibi onlarca farklı alanda mutfak gereçleri kullanılmaktadır. Bunların tümü için geçerli olan gerçek şudur: Endüstriyel Mutfaklar Uzun Ömürlü Kurulurlar. Bu sebeple buna uygun kalitede ekipman seçilir. Bu konuda Enova Endüstriyel Mutfak olarak uzman kadromuzla sizlere en iyi endüstriyel mutfak malzemeleri seçimi konusunda yardımcı olabiliriz. Projenize ve menünüze uygun seçimlerle kullanışlı mutfaklar oluştururuz.