Buz Makinesi Satın Alma Rehberi

Endüstriyel mutfakların yer aldığı cafe, restoran, otel gibi işletmelerin özellikle bar bölümlerinde sıkça kullandıkları, ihtiyaca uygun boyut ve şekillerde buz üreten buz makineleri önemli bir işleve sahiptir. Sadece içecekler için değil, servis, sunum gibi pek çok yerde hazır buzlar kullanılmaktadır.

Buz makinesi alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Şimdi bu soru üzerinde duracağız. Buz makineleri yukarıda saydığımız restoran, otel, cafe ve bar gibi işletmelerin haricinde balıkçılar, süpermarketler, fırınlar ve kasaplar gibi pek çok işletme tarafından kullanılmaktadır.

Öncelikle üretilen buzun çeşitliliğine bakmak gerekir. Aslında 7 çeşit buz üretebilen makineler vardır. Ancak ülkemizde çok özel durumlar haricinde sadece 2 tip buz kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygını küp buzdur. Küp buzlar çeşitli büyüklüklerde üretilebilmektedir. Özellikle içeceklerle birlikte sıklıkla sunulurlar.

En sık kullanılan ikinci buz türü kar buzdur. Kar tipi buzlar belirli bir şekilde olmadıklarından ürünlerin üzerinde serpilmesi kolaydır. Granül buz olarak da bilinen bu model hotel, restoran, balıkçılar ve medikal sektörü tarafından tercih edilir.

Buz makinelerini seçerken dikkat edilecek en önemli ikinci husus makinenin günlük buz üretim kapasitesidir. Bu konuyu sizlerin ön görmeniz gerekir. Ne kadar buz kullanılacaksa ona göre üretim yapan bir makine seçilmelidir.

Ice-o-matic buz makinelerinin küp buz üreten modellerinde günlük üretim miktarları 19 Kg, 28 Kg, 39 Kg şeklinde devam eder ve günde 668 Kg’a kadar üretim yapan modeller mevcuttur. Ice-o-Matic ICEU86 Küp Buz Makinesi günde 39 KG buz üretimi ile orta düzeyde bir restoran veya otelin ideal çözümü olacaktır. Kar buz makinelerinde de günde 73 Kg buz üreten Ice-o-Matic ICEF155 modeli öne çıkmaktadır. Kar tipi buz üreten makine modelleri de günde 423 Kg’a kadar üretim gerçekleştirebilir.

3. önemli konu ise üretilen buzların depolanması meselesidir. Bu konuda karşımızı iki alternatif çıkmaktadır. Bunlardan ilki buz deposunun dahili olduğu modelleri seçmektir. Ice-o-Matic ICEU36, ICEU56, ICEU86, ICEU126 ve ICEU186 modelleri dahili buz deposu olan küp buz makineleri iken ICEF155 modeli de kar tipi buzları dahili deposunda tutabilir.

Günlük üretim miktarının yüksek olduğu durumlarda harici bir buz deposu almak şarttır. Bu modellerde dahili depo da bulunmaz. Örneğin Ice-o-Matic MFI0805 Kar Tipi Buz Makinesi günde 486 Kg granül buz üretirken B40 veya B100 gibi bir harici buz deposuna ihtiyaç duyar. Bu gibi durumlarda Enova Mutfak yetkilileri sizleri ihtiyacınıza ve model uyumluluğuna göre yönlendirecektir.

İCEOMATİC BUZ MAKİNESİ ÖZELLİKLERİ

  • Iceomatic patentli Pure Ice teknolojisi buz üretim alanında, buz makinesinin ömrü boyunca, bakteri üremesini dahili anti-mikrobik yapısıyla engeller.
  • Harvest Assist isimli teknoloji daha az enerji tüketimi ile daha çok üretim yaparken devamlı bir şekilde tam da istenen sonuçları sunmayı sağlar.
  • Evaporatör üzerindeki nikel kaplama güvenilirliği garanti eder
  • One touch Cleaning özelliği ile tek dokunuşta kendini temizleme

Türkiye’de servis ağı yaygın olan iceomatic markasının teknik servis ve yedek parçası konusunda da sıkıntı yaşamayacağınız taahhüt ediyoruz.

Siz de buz makinesi ihtiyacınız için Enova Endüstriyel Mutfak Ekipmanları firmasıyla iletişime geçin, en iyi fiyatı alın, ürününüzü en güzel günlerde kullanın.