Bar Ekipmanları Olarak Neler Almalıyım?

Cafe ve barlar insanların çokça zaman geçirdiği mekanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu mekanlarda insanlar bir şeyler içerken hem sevdikleriyle muhabbet eder hem de iş hayatının stresinden uzaklaşmış olurlar.

İnsanların cafe, bar, coffee shop gibi mekanlara rağbet göstermesi bu tür işletmelerin sayısının artmasını da beraberinde getirdi. Peki cafe bar ekipmanları nereden tedarik edilir? Cafe ve bar malzemelerinden hangilerine ihtiyacım var? Bu gibi sorular yatırımcıların kafasını çokça kurcalayan / kurcalaması gereken sorulardır.

Bar alanlarında tabi ki çok fazla sayıda ekipman yer alır. Ancak bu yazımızda barlarda kullanılan yani bar bölümü olan her türlü işletmede kullanılacak olan makinelerden bahsedeceğiz. Bunların çoğu içecek makineleri olarak da adlandırılabilecek malzemelerdir.

Profesyonel Kahve Makineleri

Cimbali Kahve MAkinesi en önemli bar ekipmanlarındandırKahve makinesi, en çok tüketilen içecek olacak olan espresso bazlı kahveler hazırlamak için gerekli olan ekipmandır. Muhtemelen en büyük gider kaleminiz olacak olan bu ekipman seçimine özen göstermelisiniz. Bu konuda en iyi ürünler La Cimbali kahve makineleridir. Şunun bilinmesi gerekir ki müşteriye en iyi kahveyi en iyi makineleri kullanarak sunabilirsiniz.

Kahve makinelerinin çok fazla çeşitleri bulunmaktadır. Bu konuda seçim yaparken öncelikle istediğiniz özellik grubunu daha sonra kapasiteyi göz önüne alırsınız. En belirgin özellik olarak kahve makinelerinin tam otomatik ve yarı otomatik olan modelleri bulunmaktadır.

Tam otomatik modellerde kabaca söyleyebileceğimiz en önemli şey kahve türüne dozlamanın otomatik yapılmasıdır. Kahve değirmeninde öğütülen kahve, makinenin kahve kaşığına doldurulur ve makine tarafından dozlanır. Bu tabi ki baristanın işlerini biraz daha kolaylaştırır.

Kahve makinesi alındığında yanına kesinlikle bir kahve değirmeni almak gerekir. La Cimbali’nin süper otomatik diye adlandırılan M1 ve S54 gibi modelleri harcindeki ürünlerde dahili değirmen yer almaz. Bunun için Cunill Kahve Değirmeni tercih edebilirsiniz.

İçecek Ekipmanları

İçecek ekipmanları olarak şu şekilde sınıflandırma yapılabilir: Katı meyve sıkacağı, portakal sıkma makineleri, soğuk içecek makineleri (şerbetlik) ve sıcak içecek makineleri .

Enova Mutfak tarafından sunulan Robot Coupe J80 katı meyve sıkacağı modelleri veya Santos no.50 gibi ürünler bu konuda işinizi fazlasıyla görecektir. Ayrıca sadece portakal sıkma makinesi olarak adlandırılan ve seri bir şekilde portakalları sıkarak taze sıkılmış meyve suyu oluşturan Zumex marka ürünler yer almaktadır.

Şerbetlik diye bilinen soğuk içecek makineleri aynı zamanda ayranlık olarak da geçmektedir. Bu makineler içlerine yerleştirilen maddeleri belirli bir sistemle karıştırır ve soğutur. Böylece iyi hazırlanmış bir karışım ile soğuk içecekler servis edilebilir.

Ugolini markası ile satışa sunulan sahlep makinesi modelleri sıcak çikolata makinesi olarak da bilinir. Ugolini Delice serisi bu ürün de sıcak içecekleri hazır olarak tutmak için kullanılabilir.

Bar Blender Modelleri

Barlarda yapılacak genellikle taze sıkılmış olan çeşitli içecekler için kullanılan bar blender modelleri hızlı bir şekilde içlerindeki malzemeleri sıvılaştırır. Hem lezzetli hem de sağlıklı ürünler üreten bu blender modelleri ile yapılabilecek sınırsız kokteyller baristanın hayal edebileceği kadar çoktur.

Bar Buzdolapları

Bar altında soğuk içeceklerin yer aldığı, barmenin hızlıca ürünleri bu dolaptan alarak müşteriye sunabildiği buzdolaplarıdır. Barın büyüklüğüne göre 2 veya 3 kapılı olarak satın alınabilir. Bu modeller camlı bar dolabı olarak satılmaktadır.

İster bir bar, ister bir cafe, restoran, isterseniz de otel açacak olan bir kişi muhakkak bu bahsedilen bar ekipmanlarını tedarik etmeli ve müşterilerine en iyi ürünü sunmalıdır.